
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -50 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Type | Fast Recovery Rectifiers |
| Forward Current | 8 A |
| Forward Voltage | 1.75 V |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Voltage | 600 V |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | 35 ns |
Stock: 615
Distributors
pcbx
Unit Price$0.85750
Ext.Price$0.85750
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.85750 | $0.85750 |
| 10 | $0.66941 | $6.69410 |
| 25 | $0.56549 | $14.13725 |
| 50 | $0.47770 | $23.88500 |
| 100 | $0.40353 | $40.35300 |
| 300 | $0.40181 | $120.54300 |
| 500 | $0.40010 | $200.05000 |
| 1000 | $0.32231 | $322.31000 |
| 3000 | $0.30608 | $918.24000 |
| 5000 | $0.29067 | $1453.35000 |
| 10000 | $0.27443 | $2744.30000 |
